top of page

Co to jest Offboarding?

Naprawdę dobrego pracodawcę poznaje się po tym, jak kończy, a nie jak zaczyna. Ostatnie wrażenie, jakie pozostawisz w Pracowniku, z którym kończysz współpracę, ma niesamowicie ogromne znaczenie. Ma wpływ na employee experience i employer branding, które finalnie budują i wspierają lub rujnują wizerunek Twojej firmy jako pracodawcy, u którego warto być.


Pamiętasz, ile razy ze znajomymi narzekałeś na swoich szefów lub firmy, z którymi kiedyś miałeś do czynienia? Offboarding to właśnie lek na takie negatywne emocje, który ma zostawić w głowie Pracownika pozytywne wspomnienia, a nie gorzki żal.


CO TO JEST OFFBOARDING?


Offboarding to zbiór procesów i procedur, które ma ułatwić i usprawnić rozstanie Pracownika z Pracodawcą. Jest przeciwieństwem onboardingu, w ramach którego dopiero wprowadzamy nową osobę w struktury i zadania firmy. Najlepiej, aby każde zadanie związane z pożegnaniem Pracownika, było ujęte w standardowej checkliście, a każdy zwalniany miał swojego opiekuna w organizacji, który krok po kroku przeprowadzi go przez cały proces. To znacząco zmniejszy chaos i zakłopotanie w Zespole po rozstaniu z Pracownikiem.


MoveON! Consulting
Autor: Luis_Melon

OFFBOARDING – 6 ETAPÓW DOBREGO OFFBOARDINGU


Maja Gojtowska na swoim (link) blogu przedstawiła 6 etapów, jakie powinien zawierać efektywny offboarding:

  • Wypowiedzenie umowy, rozmowa z Pracownikiem i ustalenie warunków rozstania;

  • Komunikacja zmian w Zespole i w całej strukturze;

  • Przekazanie obowiązków – kto dokładnie przejmie te zadania?

  • Exit interview – feedback od Pracownika, z którym się rozstajesz;

  • Działania administracyjne – formalności, sprawy kadrowe i usunięcie dostępów, zwrot sprzętu firmowego (np. kluczy, auta służbowego, komputera, smartfona), tzw. “obiegówka”;

  • Relacje z alumnem – podtrzymanie dobrych relacji z byłym Pracownikiem


PODSUMOWANIE


Nie bójmy się rozstań. Dobrze zrealizowany proces offboardingowy pozwoli nam nie tylko utrzymać ciągłość procesów w organizacji. Dzięki niemu unikniemy głoszenia i publikowania w sieci negatywnych opinii o firmie. Zyskamy ambasadorów, a może nawet źródło wartościowych kandydatów. Zebrany w procesie feedback możemy wykorzystać do doskonalenia i rozwoju naszej organizacji.


Gdy pracownik opuszcza firmę z własnej woli – ciesz się jego szczęściem. W ramach offboardingu pracownika zbierz na pożegnalnej kartce podpisy osób, z którymi odchodząca osoba współpracowała oraz zorganizuj pożegnalne spotkanie, tak aby odchodząc pracownik, poczuł, że był ważną częścią firmy. Gdy to Ty zwalniasz pracownika, bez względu na powody swojej decyzji zapewnij go o pełnym wsparciu i pomocy w uzyskaniu referencji czy poszukiwaniu nowej pracy. Bez względu na sytuację nie zapomnij o podziękowaniu za współpracę, wspólnie spędzony czas i zaangażowanie w codzienne życie firmy. W ten sposób najlepiej zbudujesz markę pracodawcy oraz unikniesz problemów podczas kolejnych procesów rekrutacyjnych mając opinię rzetelnego pracodawcy.


Pozdrawiam serdecznie


Radosław Bugaj


© Radosław Bugaj - kopiowanie i udostępnianie tylko za zgodą autora.

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page