top of page

Exit interview - jak go przeprowadzić

Zaktualizowano: 14 lip 2021

Za każdym razem, kiedy pracownik składa wypowiedzenie, od razu myślimy o uruchomieniu nowego procesu rekrutacji. Rozpoczyna się walka z czasem i stres, czy zdążymy zatrudnić kandydata przed zakończeniem okresu wypowiedzenia obecnego pracownika.


MoveON! Consulting
Autor: ronstik
Ale czy poświęcamy wystarczająco uwagi osobie, która właśnie żegna się z firmą…?

Exit interview to najczęściej ostatnia głębsza i szczera interakcja pracownika z firmą. Jeśli umiejętnie ją poprowadzimy, to taka rozmowa może pomóc zakończyć współpracę w przyjaznych stosunkach oraz zapobiec kolejnym odejściom. Najwięcej korzyści niesie za sobą oczywiście spotkanie twarzą w twarz. W ten sposób pokazujesz, że zależy ci na pracowniku, dlatego poświęcasz swój czas na zapoznanie się z jego opinią. Dodatkowo ton głosu, mimika i gesty pomogą ci oddać dobre intencje.

gif

Wyznacz odpowiedni termin

Spotkania planuj zawsze na ostatni dzień lub dwa zatrudnienia pracownika, a ankietę (opcjonalnie) udostępniaj min. kilka godzin przed spotkaniem. Ostatnie dni w biurze bywają bardzo pracowite: dokończenie projektów, przekazanie zadań, zdanie sprzętu. Dlatego koniecznie poinformuj pracownika o planowanym spotkaniu i obowiązkowo dodaj termin do jego kalendarza.


Wybierz prowadzącego

Oprócz formatu i terminu exit interview kluczowy jest też wybór osoby, które przeprowadzi taki wywiad. Absolutnie nie zaleca się, aby spotkanie prowadził bezpośredni przełożony. Jeśli pracownik odchodzi z powodu managera, to trudno mu będzie powiedzieć mu to wprost. Może również obawiać się, że nie otrzyma referencji, pozostawi po sobie złą opinię w zespole itd. Najlepiej, aby exit interview poprowadziła osoba z działu HR, która jest bezstronna i potrafi całościowo spojrzeć na problemy organizacji.


Przygotuj listę pytań

Opracowywanie całego skryptu exit interview nie ma sensu – zdecydowanie lepiej pozwolić sobie na pewną swobodę. Warto przygotować jednak listę potencjalnych pytań, które chcesz zadać pracownikowi. Poniżej przykłady, o co warto zapytać pracownika przed jego odejściem z firmy.


Exit interview przykładowe pytania:

  • Jakie są Twoje ogólne odczucia odnośnie pracy w naszej firmie?